Chcete vědět víc?


    Literatury o koních a ježdění je spousta. Skoro bych řekl víc než dost. Různé učebnice a příručky o ježdění uvádět nebudu, jednak je nejezdec těžko docení (spousta z nich je natolik úzce zaměřena, že je nedocení ani většina jezdců, zejm. tzv. rekreační, mezi něž se počítám  já, nebo jsou to všeobjímající a nicneřešící "kuchařky" těžící z popularity tohoto sportu) a pro náš účel nejsou nezbytné, a jednak o spoustě z nich nemám ani nejmenší ponětí, což je třeba si přiznat. Různých encyklopedií je také dost, knih, které podle mě za přečtení rozhodně stojí, je v zásadě několik:

Dobroruka - Kholová - Zkrocený vládce stepi, vyd. Panorama, Praha 1992
Velmi doporučeníhodná věc, zabývá se jak historií, tak etologií. Neřeší problémy typu "co dělat, když praskají kopyta," ale spíš kde se koně vůbec vzali, jak došlo k jejich domestikaci, jak byli využíváni, jaká je jejich minulost a současnost. Z této knihy jsem čerpal podstatnou část informací zde uvedených.

Dušek a kol. - Chov koní, vyd. Brázda, Praha 2001
Velmi kvalitní odborná kniha.

Edwards, Elwyn Hartley  - Obrazová encyklopedie koní, vyd. Ottovo nakladatelství, Praha 1998
Solidně udělaná obrázková encyklopedie

Gohlová - Jezdíme pro radost, Grant, Praha 1999
Zhruba stostránková brožura formátu A5, určená nejen pro ty, kteří se chystají do sedla. Informace podané velmi přístupným způsobem, moc pěkné perokresby

Mahler - Slavní koně, Orbic Pictus, Praha 1992

Beletristicky zpracovaná literatura faktu; obsahuje příběhy jmen jako Bukefalos, Al Chamsa, Phar Lap, Aldaniti nebo Korok. Moc pěkné čtení.

Roberts - Muž, který naslouchá koním

Knihu lze číst jako bestseller, zájemce o praktický návod, kterak komunikovat s koněm "po koňsku" se musí prokousat spoustou omáčky. Roberts ovšem zařadil na konec knihy jakýsi zhuštěný návod. Osobně jsem popsané metody nezkoušel, ale zní to logicky.

Vogel - Já kůň (Velká kniha péče o koně, Cesty, Praha 1996
Asi nejlepší "kuchařka"

To je zatím všechno, další tituly dolním, až na ně přijdu. Z časopisů s touto tématikou na našem trhu kraluje Jezdectví, časopis Western World je svým zaměřením už někde trochu jinde a koním se věnuje spíše okrajově. Skvělý a dodnes nepřekonaný Hobby&Horse, který bohužel v tištěné podobě zanikl někdy kolem roku 2000, funguje nadále na internetu - www.hobby-horse.cz


Zpět

Zpět na úvodní stranu