HAFLINGSKÝ KŮŇ


        Někdo na něj nedá dopustit, jiný mů nemůže přijít na jméno. Přezíravý přístup se bohužel vyskytuje i mezi mnohými "odborníky"; i v mnohých jezdeckých oddílech a na rančích můžete zaslechnout pohrdavé poznámky, že "hafling není kůň", popř je to "kůň na nic" (vono se to tedy říká trochu jadrněji, leč zachovejmež dekorum...), přičemž spousta z výšezmíněných arbiterů jaksi zapomíná, že hafling je ušlechtilejší než mnohé "četéčko". Jeden můj kamarád (který se učil jezdit na arabech a na české teplokrevníky nedá dopustit) tvrdí, že si na haflingovi připadá jako na šicím stroji. Pochopitelně, haflingové jsou horští koně, čímž jsou determinovány i jejich vlastnosti. Že je jejich odsuzován naprosto neopodstatněné, potvrdí kždý, kdo se s nimi někdy blíže seznámil.

No nejsou nádherní...?

Hafloarab Serafin,čistokrevný hafling Crystal,huculohafling Vojta. Foto M.Jestřábová


STANDARD PLEMENE

Původ
Rakousko (severní Tyrolsko), Itálie

Výška
Mezi 1,35 a 1,45 m

Zbarvení
Hafling je vždy ryzák nebo žluťák s plavou hřívou a ocasem

Charakter
Inteligentní, učenlivý koník s přátelskou povahou

Exteriér
ušlechtilá hlava prozrazuje jeho orientální původ. Hafling je skromný, odolný a neobyčejně silný koník. Má krátké nohy a mohutně osvalený hřbet a záď. Kopyta jsou tvrdá a zdravá.

Možnost využití
H. je vynikající soumarský a jezdecký kůň. V Alpách bývá často zapřažen do saní. V Rakousku tito koně začínají pracovat až po čtvrtém roce života, ale zato jsou někdy výkonní a čilí až do čtyřiceti let (!)

Chody
Ze způsobu pohybu haflinga je znát účel, pro který byl tento kůň chován, tj. jako horský pracovní kůň. Všechny tři chody má dobré, ale málo prostorné. To mu umožňuje pohybovat se jistě na horských svazích.

Původ
Plemeno hafling vzniklo v 19.století. Chov založil plemenný shagya-arabský hřebec El Bedavi XXII a tyrolská zemská klisna, jejíž vzdálenější příbuzní byli pravděpodobně již také ovlivněni orientální krví. Základní stádo tvořili původní domácí koně, těžcí alpští tahouni a příbuzné plemeno poníků. Těžcí alpini už vyhynuli. Později chov ovlivnil malý typ norika a huculové, bosenští horští koně a polští konici. Všichni tito evropští horští pony mají základ v evropském tarpanovi

Hafling je pojmenován po místě, které dnes patří Itálii. V rakouském severním Tyrolsku se však dnes chová moderní, všestranný a co nejčistokrevnější hafling. Jižní (italská) verze haflinga - aveliňský kůň je poněkud větší a mohutnější, měří až 145 cm. S haflingem mají společného předka v El Bedavim XXII, stejný základ a téměř shodný vzhled.

Zpět

Zpět na úvodní stranu